Koncerty

Koncerty 2023

Recital fortepianowy z okazji 174. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina (zm. 17 X 1849 r. w Paryżu) miał miejsce w Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej, ul. Krakowska 6 c, czwartek, 19 X 2023, godz. 18. Wystąpił prof. Marek Drewnowski, w programie wykonał utwory F. Chopina: Wariacje B-dur op. 2 na temat "La ci darem la mano" z opery W.A. Mozarta "Don Giovanni; dwa nokturny; pięć mazurków; trzy walce. 
 
Organizacja koncertu została dofinansowana przez Fundację im. Zygmunta Zaleskiego

Do rozbiorów Polski Żelazowa Wola, miejsce urodzenia Chopina, leżała w województwie rawskim.

***

Koncert dedykowany pani Ewie Rubinstein z okazji 90. rocznicy urodzin i otrzymania doktoratu honoris causa Szkoły Filmowej w Łodzi - wręczenie 12 X 2023 w Łodzi, a p. Ewa była obecna na uroczystościach w Filmówce i na koncercie w szkole muzycznej przy ul. Sosnowej 9. Doktoraty otrzymali: Ewa Rubinstein, Maja Komorowska, Agnieszka Holland, Ewa Puszczyńska.
Koncert w Sali Koncertowej im. Artura Rubinsteina w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, ul. Sosnowa 9, sobota, 14 X 2023, godz. 16.
Wystąpią uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi:
Wiktor Wahl – fortepian :
Fryderyk Chopin – Nokturn cis-moll op. 27 nr 1; Maurycy Moszkowski – Etincelles op. 36 nr 6
Trio fortepianowe:
Wiktor Wahl – fortepian; Zofia Jędruch – skrzypce ; Zofia Wlazło – wiolonczela:
Feliks Mendelssohn-Bartholdy – Trio fortepianowe d-moll op. 49, cz. I Molto allegro e agitato
*
Yehuda Prokopowicz – fortepian
Ludwig van Beethoven – Sonata fortepianowa nr 23, f-moll op. 57 „Appassionata”
Fryderyk Chopin:
Scherzo E dur op. 54; Mazurki op. 33
Juliusz Zarębski:
Wielki Polonez Fis-dur op. 6. Utwór dedykowany F. Lisztowi – Mistrzowi kompozytora. (Nastąpiła zmiana ostatniego utworu - WG)
Prowadzenie koncertu – Elżbieta Stępnik, wstęp za zaproszeniami wydawanymi w szkole muzycznej (Sosnowa 9) oraz w Fundacji Muzycznej im. A Rubinsteina (fundacja@arturrubinstein.pl). Miejsca nienumerowane.
*
Organizator: Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina w Łodzi, ul. Piotrkowska 112, 90-007 Łódź, fundacja@arturrubinstein.pl, dyrektor – Wojciech Grochowalski
Współpraca: Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Henryka Wieniawskiego, ul. Sosnowa 9, 93-102 Łódź, tel. 42 68 11 568, 684 63 84, dyrektor – Anna Dryniak-Szczechowicz
Mecenasi koncertu: Firma Amcor Sp. z o.o. oraz Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego.

*****

Koncerty Kamila Pacholca w 2022 r. W hołdzie Arturowi Rubinsteinowi
z okazji 135. rocznicy urodzin i 40. rocznicy śmierci pianisty (1887-1982)

Czwartek, 28 kwietnia 2022 godz. 12, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, ul. Sosnowa 9, Sala koncertowa im. Artura Rubinsteina
Johann Sebastian Bach
– Suta francuska G-dur nr 5
Fryderyk Chopin
– Mazurki, op. 30
– Nokturn Des-dur, op. 27
– Impromptu Fis-dur, op. 36
– Polonez fis-moll, op. 44

Organizatorzy: Fundacja Kultury i Biznesu , Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Henryka Wieniawskiego
Sponsor koncertu: Atlas Sp. z o.o., Łódź, ul. Jana Kilińskiego 2
Wstęp wolny

***

Recital Kamila Pacholca w Carnegie Hall w sali Zankel Hall, Nowy Jork, 13 XII 2022 o godz. 19:30, w hołdzie Arturowi Rubinsteinowi. Program:
Johann Sebastian Bach:
French Suite No. 5 in G-Major, BWV 816
Isaac Albéniz:
Iberia, Book 2: Rondeña, Almeria, Triana
przerwa
Fryderyk Chopin:
Polonaise in F-Sharp Minor, Op. 44
Impromptu in F-Sharp Major, Op. 36
Mazurkas Op. 59
Scherzo in B-Flat Minor, Op. 31.

Sprzedaż biletów w kasach Carnegie Hall, 57 Ulica przy 7 Alei i na portalu www.carnegiehall.org

Koncert sponsorowany przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Polsko-Słowińską Unię Kredytową, firmę Amcor.

***

W 2021 r. zapraszaliśmy na wydarzenia dedykowane Ignacemu Janowi Paderewskiemu: wystawę planszową w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi 'Sala na Żubardzkiej' (IX 2021) i w Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej; Koncert w czw. 28 X 2021, godz. 18 w MDK w Rawie:
część I:
Tymoteusz Bies - fortepian (Chopin: mazurki op. 17 i 24, Polonez-fantazja As-dur op. 61)
część II:
Tymoteusz Bies - fortepian
Zespół kameralny (kwintet) "I Solisti di Varsavia"
I.J. Paderewski, Melodia (wyk. kwintet)
I.J. Paderewski - Fantazja polska gis-moll op. 19 (opracowanie na fortepian i kwintet skrzypcowy Tomasz Radziwonowicz)
Prowadzenie koncertu - red. Adam Rozlach
Przed koncertem, godz. 17.40 otwarcie wystawy planszowej w MDK o I.J. Paderewskim i prelekcja o tym wybitnym Artyście, prelekcję wygłosi Wojciech Grochowalski; Wstęp wolny.
Wydarzenia dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Wydarzenia opisane m.in. w "Kultura i Biznes" nr 73 i 74 (www.kulturaibiznes.pl)

W 2020 r. zaprosiliśmy na dwa koncerty - recitale fortepianowe, w październiku (dedykowany F. Chopinowi - w MDK w Rawie Maz., Kamil Pacholec) i w grudniu (dedykowany A. Rubinsteinowi, 18 XII w Akademii Muzycznej sala na Żubardzkiej, wystąpił on-line Tomasz Ritter). Koncertom towarzyszyła wystawa planszowa o F. Chopinie i A. Rubinsteinie

Recital Tomasza Rittera koncert transmitowany był 18 XII 2020 godz. 19 on-line pod adresem: https://youtu.be/-UVdPf28R8c
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, ul. Żubardzka 2a
Prowadzenie koncertu i prelekcja – red. Janusz Janyst
Program:
F. Schubert – Sonata a-moll, D 784
I. Allegro giusto; II. Andante; III. Allegro vivace
K. Szymanowski – 3 Mazurki, op. 50
Nr 1: Sostenuto. Molto rubato, Nr 2: Allegramente. Poco vivace, Nr 3: Moderato
F. Chopin – Ballada f-moll, op. 52

Koncert „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca”.

Koncert - recital chopinowski w Rawie Mazowieckiej 15 X 2020
Kamil Pacholec - fortepian
Rawa Mazowiecka,
czw. 15 X 2020
godz. 18
Miejski Dom Kultury im. Danuty Siedzikówny 'Inki', ul. Krakowska 6c
Program
Fryderyk Chopin:
Introdukcja i Rondo Es-dur, op. 16
Walc As-dur, op. 42
Walc F-dur, op. 34
Walc f-moll, op. 70 nr 2
Walce op. 64: nr 1, 2
Impromptu Fis-dur, op. 36
Mazurki op. 30
Polonez fis-moll, op. 44

Koncert organizowany z okazji 171. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina (1810-1849)
Organizator:
Fundacja Kultury i Biznesu – prezes zarządu Wojciech Stanisław Grochowalski
Współpraca: Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina oraz Miejski Dom Kultury – dyrektor Grzegorz Klimczak
Prowadzenie koncertu: Adam Rozlach (Polskie Radio pr. I).

Koncert „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca”.

Kamil Pacholec (1998) – pianista, naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Kielcach pod opieką Małgorzaty Kowalskiej. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych w Polsce i na świecie, bez eliminacji zakwalifikowany został do Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2020 - przełożony na 2021. W 2017 roku rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie profesora Wojciecha Świtały, od 2019 roku jest studentem klasy fortepianu prof. Ewy Pobłockiej w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
***

Relacja z koncertów Tomasza Rittera w Nowym Jorku w XII 2019.
Tomasz Ritter (24 lata) dał w Nowym Jorku dwa recitale fort. na zaproszenie Fundacji Artura Rubinsteina. Koncerty poprzedziły - zapowiadane wcześniej pięciodniowe uroczystości: msza święta w intencji F. Chopina w kościele polskim na Manhattanie (1 XII), składanie kwiatów m.in. pod pomnikiem Rubinsteina w ONZ 2 XII czy spotkanie autorskie z Wojciechem Grochowalskim w Instytucie Józefa Piłsudskiego 3 XII - odczyty o J. Piłsudskim jako człowieku kultury, literacie, autor zaprezentował też dwa filmy krótkometrażowe.

W Konsulacie Generalnym RP w śr. 4 grudnia wieczorem, wydarzenie zgromadziło wielką liczbę Polonii, Amerykanów, przedstawicieli świata dyplomacji, dziennikarzy, melomanów. I to wydarzenie, na które zaprosił Konsul Generalny RP w Nowym Jorku oraz Fundacja Artura Rubinsteina dedykowano Fryderykowi Chopinowi i Arturowi Rubinsteinowi. Gościem honorowym była p. Ewa Rubinstein (najstarsza córka pianisty, 86-letnia dziś artystka fotografik), w programie wieczoru były: wykład biografa Rubinsteina p. Harveya Sachsa (m.in. autora wydanej co książki o Toscaninim), wystawa planszowa o Rubinsteinie autorstwa Wojciecha Grochowalskiego - który opowiedział też krótko o Rubinsteina zbiorach chopinianów, wielkiej atencji patrona fundacji do Chopina. W części artystycznej wystąpił z recitalem Tomasz Ritter. Wieczór zakończyło przyjęcie w gościnnych i pięknych salach Konsulatu.
Nasz utalentowany młody pianista zagrał tu na fortepianie Yamaha: Haydna (Fantazję C-dur Hob. VIII/4), Chopina (2 nokturny, 4 etiudy i Grande Valse Brillante a-moll) oraz Szymanowskiego popularne wariacje op. 3 dedyk. Rubinsteinowi. Myślę, że pianista najbardziej podobał się w utw. Szymanowskiego, chopinowskich etiudach a szczególnie w nokturnie D-dur op. 27, po którym otrzymał duże owacje.

Koncert w średniej sali w Carnegie Hall przy 7 Alei (Zankel Hall, 600 miejsc; w Carnegie są trzy sale) zgromadził ponad 400 melomanów. Nasz młody nieznany tam pianista może mówić o sukcesie i cieszyć się tak dużą widownią, obecną na swoim debiucie w tej sali. Zagrał tu duży i bardzo odważny dwuczęściowy program: 32 wariacje Beethovena, Chopina nokturn c-moll i mazurki op. 33, Szymanowskiego ww.wariacje; po przerwie Klavierstucke Brahmsa i VII sonatę Prokofiewa. I tu zagrał znakomicie Szymanowskiego, ładnie i wzruszająco mazurki. Co do Brahmsa to myślę, że nie jest on jeszcze silnym punktem w programie Tomasza; zachować ciągłość i całość utworu składającego się z różnych części jest pewnie b. trudno, niedoścignionym brahmsistą był oczywiście Rubinstein. Przed II wojną światową, polska prasa muzyczna tak właśnie go określała: chopinista i brahmsista. Pani Ewa Rubinstein mówi nawet, że gdy ojciec grał Brahmsa (a grał go znakomicie) stawał się zupełnie kimś innym w swoim muzycznym przekazie. Wieczór dedykowany Chopinowi i Rubinsteinowi oraz prezentacja młodego pianisty miały pełne uzasadnienie aby zagrać tu Brahmsa. Na bis T. Ritter świetnie, delikatnie i nastrojowo (ładne piana) uraczył nas tangiem Alberto Ginastery "La Danza de La Moza Donosa". Bis wypadł w mojej ocenie znakomicie. Jest to popularny utwór grany na bis przez największych pianistów świata (vide np. YouTube) i to 'nasze' wykonanie Tomasza Rittera absolutnie nie ustępowało tym najsłynniejszym! Brawo!
W przerwie goście podziwiali wystawioną w foyer na czas koncertu rzeźbę - głowę Rubinsteina - autorstwa N. Rapaporta; jeden egzemplarz rzeźby znajduje się w Muzeum Miasta Łodzi w Galerii Rubinsteina.
Wydarzenia dofinansowała Kancelaria Senatu RP i Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Okr. nr 2 w Nowym Jorku (SWAP).
Na koncercie w Carnegie większość widowni stanowili Amerykanie, były obie córki A. Rubinsteina - Ewa i Alina. Z Polonii byli m.in. członkowie zarządu SWAP z komendantem Antonim Chrościelewskim na czele, ojcowie paulini z polskiego kościoła, prezes zarządu dużej słynnej organizacji 'Polonia Technica Inc.' powstałej w 1941 r. dr inż. Janusz Romański z małżonką, znani i aktywni polsko-amerykańscy działacze i menedżerowie kultury pp. Janusz Sporek i Marian M. Żak, oraz wielu innych zacnych gości. Ze znanych mi dziennikarzy muzycznych - i oni zapewne kompetentniej zrecenzują koncerty Rittera - przybyli Roman Markowicz i Ilona Oltuski. Obecni byli też m.in. słynna wiolonczelistka Christine Walevski, artysta fotografik Ryszard Horowitz, znana projektantka mody i malarka Ewa Harley czy przebywający w tym czasie w Nowym Jorku pianista Szymon Nehring.
Podczas uroczystości ogłosiłem (śmiały i trudny ale potrzebny) projekt i ideę ustawienia w Nowym Jorku pomnika Fryderyka Chopina; dużego, dostojnego monumentu, pełnej postaci wizerunku naszego największego kompozytora.
Zdjęcia z wydarzeń na: facebook.com/wojciech.grochowalski
Wojciech Grochowalski

***

W 2019 r. zaprosiliśmy na:
- VI Rubinstein Piano Festival (vide zakładka Festiwal)
- wystawę i recital na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (22 X 2019)
- dwa koncerty w Nowym Jorku: 4 grudnia 2019 (Konsulat Generalny RP) oraz 5 XII 2019 godz. 19.30 w Carnegie Hall sala Zankel Hall - oba w wykonaniu młodego polskiego pianisty Tomasza Rittera.
W Konsulacie pianista zagrał utwory: Fantazję C-dur J. Haydna, etiudy, nokturny i Grande Valse Brillante F. Chopina, Wariacje b-moll K. Szymanowskiego.
W Carnegie Hall:
Ludwig van Beethoven – 32 Variacje c-moll WoO 80
Fryderyk Chopin – Nokturn c-moll op. 48 nr 1
Fryderyk Chopin – 4 mazurki op. 33
Karol Szymanowski – Wariacje b-moll op. 3 (dedykowane Arturowi Rubinsteinowi)
po przerwie:
Johannes Brahms – Klavierstücke op. 118
Sergiusz Prokofiew – VII Sonata fortepianowa op. 83

*

Program wydarzeń Nowy Jork, 1-5 XII 2019
W hołdzie Fryderykowi Chopinowi i Arturowi Rubinsteinowi
W 170. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina
Niedziela, 1 grudnia 2019, godz. 10:30
- Kościół pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Manhattan, 101 E 7th Street: Msza Święta w intencji Fryderyka Chopina – 170. rocznica śmierci Kompozytora (zm. 17 X 1849 w Paryżu). Po mszy świętej złożenie kwiatów pod tablicą Heleny Modrzejewskiej i Św. Jana Pawła II
Poniedziałek, 2 grudnia 2019
- Złożenie kwiatów w Nowym Jorku w instytucjach i miejscach upamiętniających: Ignacego Jana Paderewskiego, Artura Rubinsteina (siedziba ONZ), Fryderyka Chopina; pod tablicami, pomnikami i innymi miejscami upamiętniającymi ww. polskich artystów muzyków; złożenie kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City
Wtorek, 3 grudnia 2019, godz. 18
- Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce, 138 Greenpoint Ave., Brooklyn: prelekcja o Józefie Piłsudskim jako człowieku kultury, impresja filmowa na ten temat; film krótkometrażowy o Łodzi Rubinsteina (8 min), prezentacja multimedialna, dyskusja, koktajl. Wstęp wolny
Środa, 4 grudnia 2019, godz. 19
- Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, Manhattan, 233 Madison Ave.: Koncert, wystawa planszowa „Artur Rubinstein i Jego Chopin”, wykład historyka i pisarza Harveya Sachsa o chopinistyce A. Rubinsteina. Recital fortepianowy Tomasza Rittera – młodego polskiego pianisty. Wstęp za imiennymi zaproszeniami
Czwartek, 5 grudnia 2019, godz. 19:30
- Carnegie Hall sala Zankel Hall, 57th Street and Seventh Ave.:
Recital fortepianowy w dwóch częściach, z przerwą, w wykonaniu Tomasza Rittera (Beethoven, Chopin, Szymanowski, Brahms, Prokofiew). Koncert biletowany, www.carnegiehall.org ($30, $40, $50)

*

Koncert z okazji rocznicy śmierci Artura Rubinsteina (zm. 20 XII 1982 Genewa), Wigilia Artystów - czwartek 20 grudnia 2018 godz. 18, Muzeum Miasta Łodzi.
prof. Marek Drewnowski - fortepian
Fryderyk Chopin
- Wariacje B-dur op. 2 na temat „La ci darem la mano” z opery Don Giovanni W.A. Mozarta
- Nokturn Fis-dur op. 15, nr 2
- Pięć Mazurków:
op.41: e-moll; H-dur; As-dur
op. 63: cis-moll
op. 68: a-moll nr 2
- Trzy walce:
a-moll op. 34 nr 2
cis-moll op. 64 nr 2
As-dur op. 42.
Wstęp za zaproszeniami wydawanymi od 5 XII 2018 w biurze fundacji, ul. Piotrkowska 112.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie aukcja charytatywna na zasadzie konkursu ofert 10-ciu dzieł sztuki i obiektów aukcyjnych (obrazy Andrzeja Gieragi, Jerzego Groszanga, Iwana Kulika, grafika Leszka Rózgi, fotografie Ewy Rubinstein, przedmioty dot. bezpośrednio życia Artura Rubinsteina); stoisko z książkami i płytami fundacji; poza tym ogłosimy termin i artystów VI Rubinstein Piano Festivalu.

***
Projekt Fundacji Kultury i Biznesu we współpracy z Fundacją A. Rubinsteina, na XII 2018 (100-lecie odzyskania niepodl.)
:
„Paderewski, Wieniawa, Rubinstein – dla Polski wszystko”
Tytuł wydarzenia w jęz. ang.: A Tribute to Ignacy Paderewski and General Wieniawa and Arthur Rubinstein. The 100th Anniversary of Regaining Poland’s Independence
Wydarzenia w Stanach Zjednoczonych nie będą zawierały w tym roku koncertów z uwagi na nie otrzymanie przez fundację pomocy finansowej od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarium zaplanowanych wydarzeń w Stanach Zjednoczonych (po weryfikacji 27 X 2018):
- 9 XII – niedziela, godz. 12, kościół Św. Stanisława B. i M. na Manhattanie: Msza Święta w intencji I.J. Paderewskiego i gen. B. Wieniawy-Długoszowskiego (w kościele tym sprawowano msze św. żałobne I.J. Paderewskiego i gen. B. Wieniawy-Długoszowskiego, tu miała miejsce ceremonia pogrzebowa Generała), po mszy św. złożenie kwiatów pod pomnikiem i tablicą: Św. Jana Pawła II i H. Modrzejewskiej; spotkanie patriotyczne w sali parafialnej z Amerykanami i Polonią, zaproszenie na uroczystości, rozdanie materiałów promocyjnych wydarzeń. Udział grupy VIP przybyłej z Polski indywidualnie ale razem uczestniczącej w wydarzeniach;
- 10 XII – pon., g. 11, siedziba ONZ w Nowym Jorku, złożenie kwiatów z paniami Rubinstein pod pomnikiem Artura Rubinsteina; na godz. 15, zaplanowano składanie kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City;
- 11 XII – wtorek, o g. 18 wieczór w Instytucie Józefa Piłsudskiego: film dok. "Wspomnienie o Marszałku" (dot. zagadnień związanych z J. Piłsudskim i jego łódzkimi śladami, miejsca pamięci o Marszałku w woj. łódzkim), prelekcja pt. "Józef Piłsudski i Bolesław Wieniawa-Długoszowski - dzieje przyjaźni i współpracy" (początek współpracy, szersze omówienie sytuacji i życia Wieniawy po śmierci Marszałka, jego amerykańskie koneksje w tym przyjaźń z gen. D. MacArthurem, okoliczności śmierci Wieniawy w Nowym Jorku 1 VII 1942, nieznane dokumenty, wypowiedź córki Zuzanny z 2001 r.);
- 12 XII – śr., g. 18 – uroczysty wieczór w Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej (SWAP) Okręg 2 na Manhattanie, film „Polski patriotyzm Artura Rubinsteina” 30 minut, referat pt.: "Paderewski, Wieniawa, Rubinstein - dla Polski wszystko" (w kontekście ich aktywności na rzecz Polski w Stanach Zjednoczonych, wieloletnie wzajemne kontakty, praca dla Polski, śmierć i pogrzeb I.J. Paderewskiego), zwiedzanie muzeum SWAP, poczęstunek;
Trzej tytułowi bohaterowie wydarzeń to osoby wybitne, polscy patrioci, osoby zaprzyjaźnione ze sobą, realizujące swoje dokonania często w tych samych miejscach – w tym w Nowym Jorku; osoby znane Polsce i Ameryce, budzące wciąż zainteresowanie.

Osoby zainteresowane wyjazdem na wydarzenia oraz wsparciem finansowym wydarzeń (sponsoringiem, zakupem reklam w materiałach promocyjnych) prosimy o kontakt z Fundacją Kultury i Biznesu i Fundacją im. Artura Rubinsteina, tel. 42 632 79 39, 501 231 262 - do 15 XI 2018.

***

Koncerty organizowane w Polsce przez fundację w 2018 r.: 20 grudnia 2018 w Muzeum Miasta Łodzi - w dniu rocznicy śmierci Artura Rubinsteina; 18 października 2018 w Rawie Mazowieckiej, 22 maja 2018 w Muzeum Miasta Łodzi. Na 9-12 grudnia 2018 fundacja przygotowuje wydarzenia w Stanach Zjednoczonych pod hasłem: Paderewski, Wieniawa, Rubinstein - dla Polski wszystko! (Czyt. wyżej)

Koncert 18 X 2018, godz. 18, Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej, z okazji rocznicy śmierci Fryderyka Chopina:
Prof. Marek Drewnowski
Fryderyk Chopin
- Wariacje B-dur op. 2 na temat „La ci darem la mano” z opery Don Giovanni W.A. Mozarta
- Nokturn Fis-dur op. 15, nr 2
- Pięć Mazurków:
op.41: e-moll; H-dur; As-dur
op. 63: cis-moll
op. 68: a-moll nr 2
- Trzy walce:
a-moll op. 34 nr 2
cis-moll op. 64 nr 2
As-dur op. 42.
Współpraca: Miejski Dom Kultury w Rawie Maz.; koncert dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

Koncert 22 maja
Młodzi łódzcy pianiści w hołdzie Arturowi Rubinsteinowi
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
wtorek, 22 maja 2018 godz. 19
Organizator – Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina
prezes zarządu Wojciech Stanisław Grochowalski
Współpraca – Muzeum Miasta Łodzi, dyrektor Barbara Kurowska

Część I:
Luiza Szczerba – absolwentka (2018) Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi, nauczyciel – prof. Beata Cywińska
W programie utwory:
J.S. Bacha, W.A. Mozarta, F. Chopina, I.J. Paderewskiego

Film dokumentalny (13 min)
„V Rubinstein Piano Festival”, realizacja – Leszek Bonar (TVP3 Łódź)

Część II:
Jakub Tomczak – uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi, II stopnia, klasa V (XI), nauczyciel – mgr Małgorzata Wronko
Program:
- Sergiusz Bortkiewicz – Sonata cis-moll nr 2 op. 60 cz. I
- Witold Lutosławski – Etiuda nr 2
- Heitor Villa-Lobos – Polichinelle
- Maurice Ravel – Jeux d'eau
Jakub Hanuszkiewicz – uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi, II stopnia, klasa IV (X), nauczyciel – mgr Renata Płażewska-Kryachok
Program:
Fryderyk Chopin:
- Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
- Mazurek g-moll op. 24 nr 1
- Etiuda h-moll op. 25 nr 10
- Polonez As-dur op. 53

*
Prowadzenie koncertu – redaktor Janusz Janyst
Mecenas fundacji (sponsor koncertu) – Bank Zachodni WBK Grupa Santander
Sponsor koncertu - firma Amcor Sp. z o.o.
Koncert dofinansowany przez ministra kultury i dziedzictwa nrodowego

Bilety w cenie 7 zł do nabycia w kasach Muzeum, także przed koncertem.

***
Opis większości koncertów z lat poprzednich znajduje się w zakładce Archiwum.

Koncert Chopinowski w Rawie Mazowieckiej, czw. 20 października 2016, godz. 18
Marek Drewnowski - fortepian
recital chopinowski z okazji 167. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina (17 X 1849);
70-lecie pianisty i 60-lecie pracy artystycznej.
Bilety (10 zł) do nabycia w kasie Miejskiego Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej, ul. Krakowska 6c.
Patronat honorowy - burmistrz miasta Rawa Mazowiecka Dariusz Misztal

Pianista będzie grał na fortepianie koncertowym marki Yamaha, wykona: nokturny, etiudy, walce, mazurki, sześć pieśni F. Chopina w opracowaniu F. Liszta

Patroni medialni:
TVP3 Łódź, Radio Łódź, „Dziennik Łódzki”, „Kultura i Biznes”, „Głos Rawy Mazowieckiej i okolicy”, erawa.pl, kochamRawe.pl, Radio Victoria

***

Koncerty w 2015 roku:

(Koncerty IV Rubinstein Piano Festival, 10-17 maja 2015, informacje w zakładce FESTIVAL)

Koncert Chopinowski
Rawa Mazowiecka, 15 X 2015 godz. 17.30
Koncert Chopinowski w MDK w Rawie Mazowieckiej miał miejsce w czwartek 15 października 2015 roku, organizowany z okazji rocznicy śmierci Kompozytora. Koncert zorganizowany przez Fundację Artura Rubinsteina i Miejski Dom Kultury, pod honorowym patronatem burmistrza Rawy Mazowieckiej pana Dariusza Misztala.
Przed koncertem odbyło się spotkanie z prezentacją dot. przygotowywanej przez Wojciecha Grochowalskiego książki „Rawa Mazowiecka i ziemia rawska w XX wieku”. Były to zatem trzyczęściowe uroczystości:
▪ godz. 17.30 - prezentacja materiałów do książki o Rawie, jej fragmentów, pokazanie okładek;
▪ godz. 18 - Koncert Chopinowski z okazji rocznicy śmierci F. Chopina, wystąpił pianista polski Szczepan Kończal; nasz Koncert odbywał się w trakcie trwania w tych dniach Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, którego w 1960 r. A. Rubinstein był honorowym przewodniczącym jury
▪ godz. 19.15 - spotkanie na mniejszej sali MDK na I piętrze, przy kawie, herbacie, ciasteczkach; dyskusja o Rawie współczesnej, o powstającej książce "Rawa Mazowiecka i ziemia rawska w XX w."

Program Koncertu Chopinowskiego (Szczepan Kończal - fortepian)
Fryderyk Chopin:
Polonezy op. 40: A-dur nr 1 i c-moll nr 2;
Mazurki op. 24: g-moll, C-dur, As-dur, b-moll;
Impromptu Fis-dur op. 36;
Nokturny op. 48: c-moll nr 1 i fis-moll nr 2;
Mazurki op. 63: H-dur, f-moll, cis-moll;
Scherzo h-moll op. 20.
Bilety na koncert i oba spotkania, w cenie 10 zł do zakupu w MDK, także przed koncertem.

Koncert dedykowany Arturowi Rubinsteinowi z okazji 70. lecia utworzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych, koncert w Pałacu Narodów w Genewie, czwartek 18 czerwca 2015, godz. 18.30. Wystąpił z recitalem Chopinowskim Marek Drewnowski. Koncertowi towarzyszyła wystawa i film dok. o Arturze Rubinsteinie. Gość honorowy - Ewa Rubinstein
Na koncert zapraszali:
Michael Moller(Dyrektor Generalny Biura Narodów Zjednoczonych w Genewie)
Ambasador Remigiusz A. Henczel (Stały Przedstawiciel RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie)
Wojciech Grochowalski (prezes zarządu Fundacji Artura Rubinsteina, autor wystawy o A. Rubinsteinie i filmu dok. o wystąpieniu A. Rubinsteina na Konferencji Pokojowej w San Francisco w 1945 r., pamiętnym i demonstracyjnym odegraniu przez artystę hymnu polskiego, gdyż na sali obrad nie było polskiej flagi - Stalin zabronił...).

Wstęp za imiennymi zaproszeniami - kartami wstępu - wysyłanymi zainteresowanym osobom e-mailem przez fundację Artura Rubinsteina lub Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ (adres dalej). Adres Fundacji A. Rubinsteina: fundacja@arturrubinstein.pl Otrzymaną internetem kartę wstępu należy wydrukować i zabrać ze sobą, należy też posiadać dowód tożsamości ze zdjęciem. Potwierdzenie wyśle Państwu Stałe Przedstawicielstwo RP przy Narodach Zjednoczonych w Genewie, ono też wpisze Państwa na listę gości, adres: rsvp.geneve@msz.gov.pl

Wydarzenie zostało wsparte finansowo przez firmę Amcor i jej prezesa p. Jerzego Czubaka.

Koncerty w 2014 roku:
25 XI 2014, Muzeum Miasta Łodzi godz. 18 Koncert Czeski, z okazji Roku Muzyki Czeskiej
Program koncertu:
Tomasz Ritter – fortepian (Polska)
Kwartet Martinu (Czechy)
Bohuslav Martinů (1890-1959), Kwartet smyczkowy nr 7 - Concerto da camera. H. 314
I. Poco allegro
II. Andante
III. Allegro vivo
Josef Suk (1874-1935), O matince, op. 28 (pięć miniatur fortepianowych):
Tomasz Ritter - fortepian
1. Když byla matinka ještě děvčátkem (Kiedy matka była jeszcze dziewczynką)
2. Kdysi z jara (Dawno temu wiosną)
3. Jak zpívala matinka za noci chorému děcku (Jak matka śpiewała w nocy choremu dziecku)
4. O matinčině srdci (O sercu matki)
5. Vzpomínání (Wspomnienie)
Antonín Dvořák (1841-1904), Kwintet fortepianowy nr 2 A-dur, op. 81
I. Allegro ma non tanto
II. Dumka: Andante con moto
III. Scherzo (Furiant): molto vivace
IV. Finale: Allegro
Wykonawcy:
Kwartet Martinů:
Lubomír Havlák – I skrzypce; Libor Kaňka – II skrzypce; Zbyněk Paďourek – altówka; Jitka Vlašánková – wiolonczela.
Tomasz Ritter - fortepian.

Prowadzenie koncertu red. Janusz Janyst.
Wstęp biletowany, cena biletu 20 zł. Organizacja koncertu dofinansowana przez firmę Amcor i Wodo i Partnerzy - Zespół Kancelarii Specjalistycznych, Westa Druk, PLEuropa, Hotel Focus.

***
Program wcześniejszych koncertów w 2014 roku, koncert 8 X 2014:
Ewa Oertle – flet
Vesselin Stanev – fortepian
Muzeum Miasta Łodzi, Sala Lustrzana, ul. Ogrodowa 15
środa, 8 października 2014, godz. 18

Franz Xaver Mozart (1791–1844)
Rondo e-moll na flet i fortepian
Joseph Haydn (1732–1809)
The Mermaid’s Song, Hob XXVI: 25
Franz Schubert (1797–1828)
Am See, D.746
Younghi Pagh-Paan (1945)
Dreisam Nore na flet solo (1974/75)
Felix Mendelssohn Bartholdy (1809–1847)
Sonata na flet i fortepian, F-dur, op. 4 (1823)
Przerwa
Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)
Sonata na flet i fortepian, f-moll, K.304 (1778)
Felix Mendelssohn Bartholdy (1809–1847)
Song of the Reeds (Schilflied), op. 71 nr 4
Georges Bizet (1838–1875)
La Sirène
Maurice Ravel (1875–1937)
Ondine, Gaspard de la Nuit
Carl Reinecke (1824–1910)
Sonata na flet i fortepian, e-moll, op. 167

Prowadzenie koncertu - Janusz Janyst
***

Marek Drewnowski - recital fortepianowy (chopinowski)

(nokturny, walce, mazurki, polonez As-dur op. 53)
Koncert organizowany w dniu 165. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina
Rawa Mazowiecka, Miejski Dom Kultury ul. Krakowska 6c,
piątek, 17 października 2014, godz. 19.
Wstęp bezpłatny, za zaproszeniami wydawanymi w MDK

Patronat honorowy - burmistrz miasta Rawa Mazowiecka Eugeniusz Góraj
Patronat medialny - TVP3 Łódź, "Dziennik Łódzki", "Kultura i Biznes"

***

Koncert Niepodległościowy, 10 listopada 2014, Teatr Muzyczny godz. 19
.
Organizator - Fundacja Kultury i Biznesu, prezes zarządu Wojciech Grochowalski
I część:
Grzegorz Szostak - śpiew
Danuta Antoszewska - fortepian
II część:
Marek Drewnowski - recital fortepianowy
***

Koncert polsko-ukraiński:
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
piątek, 6 czerwca 2014, godz. 18
Program
Olena Szewczenko – fortepian
Kompozycje własne:
- Ukraińskie scherzo – Tarasowi Szewczence
-
Muzyka do spektaklu „Idiota” Fiodora Dostojewskiego
- Ukraińskie wariacje na temat Rameau
Sergiusz Rachmaninow:
- Etiuda a-moll op. 39 nr 6
- II Sonata fortepianowa b-moll op. 36
słowo o muzyce
Olena Szewczenko – fortepian
Joanna Mydłowska – skrzypce
César Franck:
- Sonata A-dur na skrzypce i fortepian

Patronat honorowy: Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska i Ambasada Ukrainy w Warszawie
Prowadzenie koncertu – Janusz Janyst

Kompozycje w I części recitalu fortepianowego były autorstwa wykonujących je pianistki.
Scherzo dedykowane jest narodowemu poecie ukraińskiemu Tarasowi Szewczence, napisane zostało w 2014 r. z okazji 200. rocznicy urodzin poety, będzie to prawykonanie tego utworu. Muzyka do „Idioty” F. Dostojewskiego została skomponowana do spektaklu dyplomowego studentów Wydziału Teatralnego Uniwersytetu Sztuki w Charkowie.
Olena Szewczenko
– kompozytorka i pianistka, jest absolwentką (dyplom 2012) Uniwersytetu Sztuk Pięknych imienia I. Kotlarewskiego w Charkowie. Obecnie studiuje podyplomowo w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu Marka Drewnowskiego i kompozycje w klasie prof. Zygmunta Krauzego.
Joanna Mydłowska
– tegoroczna absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie skrzypiec prof. Michała Grabarczyka, laureatka Międz. Konkursu Wykonawstwa w Castellana Grotte (Włochy, 2012). Uczestniczka mistrzowskich kursów m.in. u prof. prof. Zahara Brona, Yuri Volgina, Tomasza Tomaszewskiego i Marcina Baranowskiego.

***


Koncerty z lat poprzednich - w zakładce Archiwum